Oświetlenie pomieszczenia za pomocą kinkietów to dobry sposób na zmianę charakteru wnętrza. Produkowane są obecnie kinkiety z różnych materiałów i w rozmaitych kształtach. Umieszczony w centralnym miejscu stylowy kinkiet może być prawdziwą ozdobą utrzymanego w klasycznej stylistyce wnętrza salonu. Oświetlenie w salonie nie musi wcale pochodzić jedynie z zawieszonego pod sufitem żyrandola. Idealne połączenie, to możliwość wyboru rodzaju oświetlenia w salonie i dobieranie go w zależności od okoliczności.

Pokój i gabinet

Odpowiednio dobrany kinkiet może zamienić zwykły pokój czy gabinet w miejsce pełne elegancji. Pamiętając o tym, że to właśnie światło uwypukla pewne niuanse aranżacji wnętrza, można tak sterować jego położeniem i natężeniem, że wydobędzie się to, co w danym pomieszczeniu najciekawsze, zaś ukryje pewne mniej interesujące detale.
W wypadku gdy nie do wystroju wnętrza nie pasują wystające ze ścian kinkiety, dobrym rozwiązaniem jest plafon, który nie tylko oświetli pomieszczenie, ale będzie też ciekawym elementem dekoracyjnym.

Kinkiet w sypialni

Wybierając kinkiet do sypialni należy zastanowić się, czy oprócz niego będzie w pomieszczeniu jeszcze jakieś inne oświetlenie. Wiele osób lubi czytać, kupują więc dodatkowo lampki nocne do snu. Jednak w innym wypadku może się okazać że oświetlenie boczne, w postaci kinkietu lub plafonu będzie w zupełności wystarczające. Osoby, które lubią dużo światła w sypialni mogą zainstalować kilka kinkietów lub żyrandol i kinkiet, żeby wybierać z którego źródła światła chcą korzystać.