Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem materaca

25 stycznia 2024 materac

Zakup nowego materaca to ważna i wymagająca decyzja. Nie jest to w końcu wydatek, który ponosimy często. Należy zatem dokładnie upewnić się, że model, który kupujemy, odpowiada nam w stu procentach. Jak zyskać tę pewność? Poznaj 5 rzeczy, które należy wiedzieć przed zakupem materaca!

Rozmiar materaca

Dobór odpowiedniego rozmiaru wydaje się oczywistą kwestią podczas zakupu nowego materaca. Musimy jednak pamiętać, że inne wielkości będą odpowiednie dla osób śpiących w pojedynkę, a tych, którzy dzielą materac z partnerem. Powinniśmy wiedzieć, że standardowy rozmiar materaca pojedynczego to 80×200 i 90×200. Jeśli zależy nam na większej swobodzie ruchów, wtedy rozejrzyjmy się za modelami 100×200 lub 120×200. Dla par odpowiedni model będzie mierzył 160×200 lub 180×200. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że istnieją nawet większe materace, liczące 200×200. Niezależnie od tego, jaki rozmiar wybierzemy, pamiętajmy, że materac nie może wystawać z ramy łóżka. Nie jest też wskazane, aby był za mały. Postarajmy się dopasować go idealnie do wielkości łóżka.

Twardość materaca

Kolejny istotny aspekt to twardość materaca. Nie wystarczy dobrać go pod względem samego rozmiaru. Twardość jest szczególnie ważna, ponieważ od niej zależy prawidłowe podparcie kręgosłupa. Jeśli materac jest za miękki, doświadczamy uczucia zapadania się. Część mięśni jest wówczas napięta, a część nie. Zbyt twardy materac może z kolei utrudnia pełne rozluźnienie mięśni i może wywoływać ból, szczególnie w dolnej części pleców. Aby uniknąć tych sytuacji, zapoznajmy się z podziałem twardości. H1 to materac miękki, a H2 średnio miękki. Dalej mamy H3, który jest średnio twardy i H4, określany jako twardy. Weźmy to pod uwagę i dopasujmy twardość materaca pod względem naszej wagi, potrzeb i preferencji.

Rodzaj wypełnienia

Wiele osób, wybierając materac, skupia się przede wszystkim na jego wypełnieniu. To ono sprawia, że materace różnią się między sobą właściwościami i działaniem. Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy dowiedzieć się, czym wyróżniają się poszczególne typy wypełnienia. Na rynku możemy najczęściej spotkać się z wypełnieniem piankowym, sprężynowym, kieszeniowym, hybrydowym, lateksowym, kokosowym i naturalnym.

Dodatkowe właściwości

Nowoczesne i innowacyjne materace często posiadają dodatkowe właściwości, które sprawiają, że korzystanie z nich staje się jeszcze przyjemniejsze. Świetnym przykładem jest technologia chłodząca. Część materacy posiada dodatkową piankę chłodzącą, która obniża temperaturę ciała i sprawia, że wypoczynek latem staje się naprawdę komfortowy. Jeśli zależy nam na takich dodatkowych funkcjach, dokładnie przeczytajmy opis poszczególnych modeli. Może okazać się, że znajdziemy coś, co przemówi prosto do nas!

Ochrona materaca

Nie wszyscy mogą wiedzieć, że oprócz samego materaca, możemy dokupić też specjalny pokrowiec. Jest to niezwykle przydatny element. Dzięki niemu możemy ochronić powierzchnię materaca przed zniszczeniami i zabrudzeniami. Zapobiega ponadto powstawaniu wgnieceń. Może też znacząco przedłużyć żywotność modelu. Oznacza to, że będziemy mogli korzystać z niego o wiele dłużej.

Nie powinniśmy wybierać materaca przypadkowo i bez większego zastanowienia. Ryzykujemy wtedy, że nieodpowiedni model wywoła dyskomfort czy nieprzyjemne dolegliwości. Dokładnie zapoznajmy się z tym, co należy wiedzieć przed zakupem materaca i dopiero wtedy podejmijmy decyzję! 


 Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Redakcja mebelio.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do inspirujących projektów spotyka się z praktyczną wiedzą na temat budownictwa, ogrodu, wnętrz oraz sztuki DIY! Jesteśmy miejscem, gdzie marzenia o wymarzonym domu i ogrodzie stają się rzeczywistością, dzięki kreatywności, inspiracji i solidnej dawce praktycznych wskazówek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesne łóżko
rodzaj materaców
materac

Jesteś zainteresowany reklamą?

materac